آزمایشگاه

در کنار بازرسی‌هایی که بر روی همه محصولات انجام می‌شود، محصولات جدید و سایر محصولات به صورت تصادفی در آزمایشگاه مورد آزمون قرار می‌گیرند تا از این طریق از کیفیت و عملکرد محصول اطمینان حاصل شود. آزمایشگاه تخصصی آرین پایپ از مجهزترین آزمایشگاه‌های موجود در صنعت لوله و اتصالات پنج‌لایه می‌باشد که با توجه به استانداردهای مورد نیاز این محصولات مجهز شده است. در ادامه فهرستی از مهمترین آزمون‌های این آزمایشگاه و شرح مختصری از آن‌ها ارائه شده است.

آزمون شاخص جریان مذاب MFI

روش آزمون به این صورت می باشد که مواد اولیه مصرفی در تولید لوله تحت آزمونMFI قرار می گیرد.مواد گرانول اولیه داخل سیلندر دستگاه MFI ریخته می شوند که دمای 190 درجه سانتی گراد را دارد و به وسیله پیستون و ورزنه های مربوطه هواگیری گرانول ها با فشردن مواد انجام میگیرد تا اینکه رشته های مواد از انتهای سیلندر خارج شده و رشته های اکسترود شده در فواصل زمانی معین توسط وسیله برش بریده می شودکه تعداد انها باید حداقل 3 عدد باشند ، رشته های بریده شده را پس از سرد شدن وزن نموده و میانگین انها را بدست آورده و از فرمول مقدار،شاخص جریان مذاب را بدست می آوریم.

آزمون استحکام فشار بلند مدت(هیدرواستاتیک)

این آزمون برای لوله‌های پنج لایه، بسته به نوع محیط آزمون به دو روش قابل اجرا است:
روش آزمون مطابق با استاندارد به دو صورت انجام میشود.

1- استفاده از وان آب گرم
2- استفاده از آون هوا گرم


طول آزاد نمونه باید حداقل 10 برابر قطر خارجی می باشد،به طوری که کوچکتر از 250mm نباشد.زمانیکه آزمون در وان آب انجام می شود به 2 ساعت و زمانیکه در آون هوا انجام می شود به 4 ساعت هم دمایی نیاز میباشد در مدت آزمون و پس از آن لوله ها نباید دچار ترکیدگی لایه لایه شدن و نشتی شوند.
نمونه لوله ها طبق جدول زیر مورد انجام آزمون قرار می گیرند.
شرایط آزمون فشار هیدروستاتیک بلند مدت

انداره اهمی mm

دمای آزمون

زمان آزمون

فشار

16 32

95

22

25

95

165

22.2

95

1000

20

40 63

82

10

20

آزمون جدایش لایه ها(چسبندگی)

آزمون چسبندگی به دو حالت انجام می‌شود. حالت اول – آزمون چشمی: نمونه به صورت تصادفی در دستگاه برش مارپیچ قرار داده می‌شود و با زاویه‌ی 45 درجه نسبت به محور لوله به صورت مارپیچ بریده می‌شود. سپس توسط بررسی چشمی کیفیت اتصال لایه‌ی پلیمری و ورق آلومینیوم بررسی می‌شود.


حالت دوم: این آزمون برای بررسی مقاوت چسب می باشد.در این آزمون حداقل 5نمونه با طول 10میلی متر از لوله را به گونه ای برش می زنیم که دو طرف حلقه عمود بر محور لوله می باشد و سپس با یک وسیله مناسب لایه خارجی لوله و آلومینیوم را از نقطه مقابل جوش به اندازه 5میلی متر جدا می کنیم.سپس به وسیله دستگاه کشش لایه خارجی لوله و آلومینیوم را در دمای 32 از لایه داخلی جدا کرده نمودار نیروی چسبندگی در هیچ نقطه ای نباید از 40 نیوتن کمتر باشد

چسبندگی1

آزمون حلقه

در این آزمون 15 نمونه با طول 25 میلی‌متر انتخاب شده و به گونه‌ای داخل دستگاه کشش (Tensile) قرار داده می‌شود که جوش آلومینیوم نسبت به محور کشش زاویه 90 درجه داشته باشد. سپس فک‌ها با سرعت 50 میلی‌متر بر دقیقه از یکدیگر دور شده و مقدار نیروی تحمل شده توسط لوله ثبت می‌شود. این مقدار می‌بایست بیشتر از حداقل استحکام بر اساس استاندارد باشد.

 

آزمون مخروطی

این آزمون  مطابق با استاندارد ISO1&124 انجام می شودوسیله آزمون شامل دستگاه کشش  و یک وسیله مخروطی می باشد دمای آزمون 23 سانتی گراد می باشد و تعداد 3 آزمونه با طول حداقل mm50 می باشد.

روش آزمون به این شرح می باشد که مخروطی و آزمونه را کاملا در راستای شعاعی و محکم به گیره متصل میکنیم وسیله مخروطی را با دقت وارد نمونه لوله کرده بطوری که با لوله مماس شود تا زمانیکه آزمونه به انتهای وسیله مخروطی برسد.سپس وسیله مخروطی را از داخل لوله بیرون می اوریم.خط جوش و لایه فلزی آلومنیوم نباید درچار هیچ گونه آسیب دیدگی و همچنین لایه های نمونه نباید از هم باز شوند.

آزمون میزان ژل

پس از طی فرآیند مشبک شدن لوله PEX-AL-PEX، میزان 3 گرم از  PEX لوله برداشته شده و درون توری سیمی زنگ نزن با ابعاد و مش مشخص قرار داده می‌شود. سپس نمونه درون بالن حاوی محلول زایلن در حال جوش (نقطه جوش 137 تا 140 درجه سانتی‌گراد) قرار گرفته و به مدت 8 ساعت فرآیند جوشیدن ادامه می‌یابد. پس از سپری شدن این زمان، نمونه درون آون با دمای 150 درجه سانتی‌گراد جهت خشک شدن قرار می‌گیرد. پس از خارج نمودن توری حاوی نمونه از آون، با استفاده از وزن نمونه در حالت‌های مختلف در حین آزمایش، درصد محتوای ژل به دست می‌آید. درصد محتوای ژل قابل قبول برای این آزمون بزرگتر یا مساوی 65 درصد است

 

آزمون ساچمه فلزی

این آزمون در دمای محیط به وسیله یک ساچمه فلزی انجام میشود

بطوری که ساچمه فلزی به وسیله فشار باد داخل کلاف های تولید شده لوله زده می شود و ساچمه فلزی باید به راحتی از سر دوم لوله خارج شود هر گونه عیب داخل لوله به وسیله این آزمون تشخیص داده می شود.

آزمون چرخه دمایی

این آزمایش به دلیل نیاز به تجهیزات زیاد و زمان طولانی آزمون  در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام میشود.

آرین بسپار زنده رود

اولین تولید کننده‌ لوله‌های پنح لایه با تکنولوژی جوش تیگ در ایران و اتصالات پرسی، کوپلی، کلمپی و رزوه‌ای

 

آدرس: اصفهان شهرک صنعتی جی خیابان یکم فرعی چهاردهم پلاک 160

تلفن: 4_35721761-031

فکس: 35724421-031

ایمیل: Info@arianpipe.com